Новини від ГУ ДПС у Дніпропетровській області станом на 5 березня
Комунікаційна податкова платформа – взаємодія з бізнесом та громадськістю в ефективному форматі
Потребуєте детальних роз’яснень законодавства?
Необхідно оперативно вирішити нагальні питання податкової сфери?
Маєте пропозиції щодо необхідності проведення певних заходів за визначеною тематикою?
Звертайтесь на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Звернення від представників бізнесу та громадськості приймаються на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua.
Рішення Уряду: на Сергія Лисеюка тимчасово покладено виконання обовʼязків заступника Голови ДПС
До цього часу Сергій Лисеюк обіймав посаду директора Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС.
Можливості Електронного кабінету для громадян
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що отримати низку адміністративних послуг платники можуть отримати за допомогою сучасного сервісу від ДПС – Електронного кабінету.
Сервіси для фізичних осіб об’єднані в окремому меню – ЕК для громадян, який надає можливість:
- доступу до реєстраційних даних та даних про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів);
- доступу до сформованих податкових повідомлень-рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;
- подання податкової декларації про майновий стан і доходи;
- отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків;
- подання облікової картки фізичної особи – платника податків для реєстрації у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (ф. № 1ДР);
- подання заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (ф. № 5ДР);
- листування з органами ДПС;
- сплати податків, зборів, платежів через режим «Стан розрахунків з бюджетом».
Звертаємо увагу, що у зв’язку зі зміною структури ДПС в областях та м. Києві з 01.01.2025 проведена зміна ДПІ або коду ДПІ обслуговування платників. Під час користування сервісами ЕК для громадян Електронного кабінету необхідно враховувати зазначену інформацію.
Якщо при створенні та поданні електронних документів виникає помилка «Невірний регіон», рекомендуємо перевірити дані про ДПІ. Для цього необхідно зайти у розділ «Налаштування» та обрати із довідника код контролюючого органу, до якого направляються документи.
Юридичні особи – платники єдиного податку сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що з 01.01.2025 військовий збір, зокрема, для юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи, встановлюється у розмірі 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із ст. 292 Податкового кодексу України (Кодекс), з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Тобто, платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) вперше будуть відображати суми військового збору у складі податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року. Сплачуються суми військового збору зазначеними платниками протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року.
Вказані зміни посилюють відповідальність платників єдиного податку щодо обов’язку самостійної сплати податкових зобов’язань в рамках використання спрощеної системи оподаткування.
Довідково: 01 січня 2025 року набрав чинності Закон України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 4113), окрім змін до пунктів 161 і 25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, які застосовуються з дня набрання чинності Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (01 грудня 2024 року).
З 1 січня 2025 року розширено коло суб’єктів господарювання, які в обов’язковому порядку мають забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
З 1 січня 2025 року розширено коло суб’єктів господарювання, які в обов’язковому порядку мають забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (надані послуги).
Це передбачено підпунктом 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2022 року № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (далі – Постанова № 894), який вступив у дію з 01.01.2025.
Постановою № 894 передбачено поступове запровадження обов’язку торговців забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги).
На сьогодні такий обов’язок уже встановлено для торговців, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 5 тисяч жителів, а з 1 січня 2026 року – платіжні термінали (POS-термінали) будуть необхідні торговцям – фізичним особам – підприємцям – платникам єдиного податку першої групи, торговцям, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.
Примітка: запровадження з 1 січня 2025 року обов’язку відповідно до кількості населення не стосується торговців – фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції, які повинні будуть встановити POS-термінали з 1 січня 2026 року, незалежно від кількості населення.
Наголошуємо, що відповідно до частини двадцять дев’ятої статті 38 Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» торговцям забороняється:
1) у будь-який спосіб обмежувати право держателя електронного платіжного засобу обирати для здійснення розрахунків будь-який електронний платіжний засіб платіжних систем відповідно до абзацу першого частини двадцять восьмої цієї статті;
2) встановлювати будь-яку додаткову (супровідну) плату під час здійснення оплати за продані ними товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв, у тому числі плату за використання певного електронного платіжного засобу, платіжного застосунку або платіжного пристрою;
3) встановлювати різні ціни на ті самі товари чи послуги у разі здійснення розрахунку за них у безготівковій формі порівняно з розрахунком готівковими коштами.
Водночас торговці мають право заохочувати покупця до використання певного електронного платіжного засобу для здійснення розрахунків.
Довідково: на виконання вимог частини двадцять дев’ятої ст. 38 Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29 липня 2022 року № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)».
Податок на нерухоме майно: маєте «надмірну» площу – скільки необхідно сплатити у 2025 році?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що всім власникам житлової нерухомості, яка перевищує визначені законом обсяги, доведеться сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (податок).
Цей податок будуть платити власники:
- квартир площею понад 60 кв. м;
- будинків площею понад 120 кв. м;
- інших різних типів житла, в тому числі їх часток, понад 180 кв. метрів.
Ставка податку визначається органами місцевої влади. При цьому обовʼязково має враховуватись тип житла та розташування.
У 2025 році податок сплачується за звітний 2024 рік.
Розмір ставки податку не може перевищувати 1,5 % розміру мінімальної зарплати за 1 квадратний метр, яка на 1 січня 2024 року становила 7100 грн. Отже, максимальний розмір ставки — 106,5 грн за 1 квадратний метр.
До 1 липня п. р. кожен, хто має сплатити цей податок, отримає відповідне повідомлення з чіткими розрахунками або в Електронний кабінет, або рекомендованим листом.
Аби не отримати штраф, сплачуйте цей податок вчасно! З моменту отримання повідомлення на це є 60 днів.
Водночас, від сплати податку звільнені:
- власники житлової нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм;
- власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена чи в зоні активних бойових дій.
Обʼєкти нерухомості, за які також не доведеться сплачувати:
- дитбудинки сімейного типу;
- житло, яке належить дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями чи батьками, але не більше одного такого об’єкта на дитину
- житлова нерухомість – власність громадських об'єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств;
- об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей, тощо.
Про сплату за ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що з 01 січня 2025 року розмір річної плати за ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах в сумі 0,15 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж.
Ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах надаються безстроково, а плата за них справляється щорічно.
Перший платіж за ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах здійснюється до отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у розмірі, визначеному законом.
При цьому, ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані до 01 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному законом.
Суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити сплату чергової річної плати за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до початку кожного наступного річного періоду
Враховуючи викладене, річна плата за ліцензії визначається у розмірі, встановленому на 01 січня податкового року, в якому настає строк сплати наступного чергового річного платежу.
Отже, з 01.01.2025 черговий платіж за ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, (в т.ч. за отримані до 01 січня 2025 року) сплачується щорічно, до початку кожного наступного річного періоду у сумі 0,15 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж.
Довідково: ст. 50, ст. 54 та п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями).
Деклараційна кампанія 2025: потрібна консультація – звертайтесь за номерами телефонів «гарячих ліній»!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що триває кампанія декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2024 році.
За номерами телефонів «гарячих ліній», які розміщені на субсайті «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» (https://dp.tax.gov.ua/okremi-storinki/informatsiya--scho-oprilyudnyuetsya-rozporya/746766.html), можна отримати необхідну інформацію стосовно декларування громадянами та самозайнятими особами отриманих доходів.
Фахівці податкової служби проконсультують та нададуть відповіді на питання, які виникають у платників, за такими номерами телефонів:
(098) 2943371;
(093) 7726847;
(066) 5740733;
(093) 7412413;
(068) 5591246;
(066) 9699749;
(063) 7947983;
(099) 1806182;
(096) 8761059
Є питання – звертайтесь!
Упродовж двох місяців від платників Дніпропетровщини до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів надійшло понад 24,4 млрд гривень
Протягом січня – лютого 2025 року збір платежів до бюджетів усіх рівнів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) до державних цільових фондів від платників Дніпропетровської області – понад 24,4 млрд грн, що на понад 5,5 млрд грн, більше ніж за підсумками відповідного періоду 2024 року.
До Державного бюджету України упродовж двох місяців поточного року платниками спрямовано майже 10,5 млрд грн, що на понад 3,0 млрд грн, або на 41,0 відс., більше січня – лютого минулого року.
Місцеві бюджети у січні – лютому 2025 року отримали від платників понад 7,4 млрд гривень. Надходження збільшились порівняно з минулорічним аналогічним періодом на понад 1,0 млрд гривень. Темп росту надходжень – 116,0 відсотків.
Єдиного внеску від платників Дніпропетровщини впродовж січня – лютого поточного року надійшло до державних цільових фондів понад 6,5 млрд грн, що майже на 1,5 млрд грн, або на 29,3 відс., більше ніж у відповідному періоді 2024 року.
Висловлюємо вдячність платникам за результативну роботу і своєчасне наповнення бюджетів!
На онлайн зустрічі з платниками ПДВ обговорили особливості заповнення таблиці даних з урахуванням галузевої специфіки
Чергова зустріч фахівців податкової Дніпропетровщини з представниками підприємств Самарівського, Кам’янського та Криворізького районів регіону пройшла на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН (консультаційний центр), який працює для сприяння відкритому обговоренню питань, що хвилюють бізнес.
На захід завітали підприємства, які займаються вирощуванням зернових культур, виробництвом металевих конструкцій, машин та устаткування.
Платники податку отримали відповіді на актуальні питання щодо правильності заповнення Таблиці даних платника податку на додану вартість (таблиця даних) (форма J1312303). З урахуванням галузевої специфіки діяльності підприємств фахівці податкової звернули увагу на необхідність надання у пакеті документів статистичної звітності відповідно до виду діяльності такої, як № 4-СГ «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур», № 37-СГ «Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур» та іншої. Також учасників зустрічі проінформовано про можливості надання документів щодо підтвердження наявності основних фондів, які використовуються у виробничій діяльності.
Крім вимог до заповнення та подання таблиці даних суб’єктів господарювання цікавили питання, що стосувалися формування пакету документів для підтвердження реальності здійснення господарської операції, зазначеної у зупиненій податковій накладній; умов, які повинні виконуватися для автоматичної реєстрації податкових накладних у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про врахування таблиці даних та інше.
Звернутись до консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області можна за телефонами:
(056) 374 31 09, (098) 227 87 66 та (066) 982 19 13.
Консультаційний центр – надійний зв’язок між бізнесом і податковою заради економічної рівноваги країни!
Триває бета-тестування системи еАкциз: як долучитися
З 1 березня 2025 року Міністерство цифрової трансформації України запустило бета-тестування еАкцизу. Проєкт впроваджується Мінцифри спільно з Міністерством фінансів та Державною податковою службою.
Запрошуємо долучитися до тестування суб’єктів господарювання – економічних операторів ринку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Електронна система простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (еАкциз) – цифрове рішення для боротьби з тіньовим ринком алкоголю і тютюну. Це замінить паперові акцизні марки на електронні з унікальними кодами.
Нове рішення дозволить збільшити надходження до бюджету, а українців захистить від підробок.
Відсканувавши код у застосунку Дія, можна буде перевірити:
- легальність товару,
- його походження,
- повідомити про порушення.
З березня тестуються такі функції:
- реєстрація підприємств та користувачів в Електронній системі;
- управління доступами представників економічних операторів;
- замовлення унікальних ідентифікаторів для вітчизняної продукції та внесення інформації про імпортовану продукцію з ЄС;
- інтеграція з державними реєстрами;
- API для тестування інтеграції з ERP системами економічних операторів.
Як взяти участь у тестуванні:
Суб’єкти господарювання мають бути зареєстрованими в ЄДР і мати ліцензію на право виробництва / оптової / роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами чи рідинами для електронних сигарет.
Приєднуйтесь до тестування за посиланням та впливайте на розвиток системи.
Як поставити запитання під час тестування системи еАкциз та отримати зворотню відповідь:
- форма для запитань про систему від бізнесу
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevuUoeIuUF2TLxNEPs-5Yv_1v90DZONnsLSyHnvUfzl-p15A/viewform
- таблиця з відповідями на питання від бізнесу
https://docs.google.com/spreadsheets/d/10d4-CF4jr8JpeqLL531GRJC5YIRD8BE_NAl-sw6P-_I/edit?usp=sharing
Матеріали щодо функціонування програмного забезпечення еАкциз:
- запис онлайн-зустрічі щодо початку тестового режиму функціонування системи еАкциз можливо переглянути на YouTube
https://youtube.com/live/Xm5nsT2iAxk?feature=share
- лендинг еАкциз (окремий розділ із записами вебінарів)
https://e-excise.org.ua/index.html
- лінки на публічні матеріали по проєкту еАкциз
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ym5BvoAyfncZaJVEqSOOp3px1itunuKHMARJq1Jfx2I/edit?usp=sharing
Довідково
Заходи з підтримки впровадження еАкциз здійснені у межах проєкту "Підтримка цифрової трансформації" за сприяння USAID і UK Dev. Партнери проєкту – Фонд Східна Європа та Інститут аналітики та адвокації.
Алгоритм дій у разі отримання малолітньою дитиною (до 14 років) документа, що засвідчує реєстрацію у ДРФО – платників податків
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), яка не включена до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (ДРФО), зобов’язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою № 1ДР (далі – Облікова картка за ф. № 1ДР) (додаток 2 до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (далі – Положення № 822)), яка є водночас заявою для реєстрації у ДРФО, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання (за наявності), громадянство).
Облікові картки за ф. № 1ДР малолітніх осіб (до 14 років) подаються одним із батьків (прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителем, опікуном) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного із батьків (прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителя, опікуна). Якщо свідоцтво про народження дитини видане не українською мовою, необхідно подати засвідчений в установленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою (після пред’явлення повертається) та його копію.
У разі, коли батьки чи один із батьків малолітньої особи на дату її народження були іноземцями або особами без громадянства, для підтвердження факту належності такої особи до громадянства України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (після пред’явлення повертається).
Для підтвердження інформації про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особа подає один з таких документів:
- витяг з реєстру територіальної громади;
- паспорт, виготовлений у формі книжечки;
- тимчасове посвідчення громадянина України.
За потреби підтвердження відомостей про зареєстроване місце проживання, що внесені до паспорта у формі книжечки, перевірка таких відомостей здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Для підтвердження факту внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа подає довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
При поданні Облікової картки за ф. № 1ДР фізична особа зобов’язана подати відповідному контролюючому органу документи (оригінали після перевірки повертаються) та їх копії за переліком, визначеним Положенням № 822.
Громадяни України для проведення, зокрема, реєстрації в ДРФО подають документи до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу.
Документ, що засвідчує реєстрацію у ДРФО малолітньої особи, видається одному з батьків ((прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителю, опікуну) в контролюючому органі у разі пред’явлення:
- свідоцтва про народження дитини;
- документа, що посвідчує особу одного з батьків (прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителя, опікуна).
Документ, що засвідчує реєстрацію у ДРФО (картка платника податків), надається протягом трьох робочих днів з дня звернення фізичної особи, її представника до контролюючого органу.
Громадяни України можуть звернутися за отриманням документа, що засвідчує реєстрацію у ДРФО, до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу.
У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій Обліковій картці за ф. № 1ДР щодо внесення прізвища, імені, по батькові, дати чи місця народження, задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) тощо фізичній особі може бути відмовлено у реєстрації (у разі неможливості виправлення недостовірних даних або помилок у встановлений строк) або продовжено строк реєстрації до десяти робочих днів.
За бажанням особи документ, що засвідчує реєстрацію у ДРФО, може бути виданий її представнику за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, засвідченої у нотаріальному порядку, на видачу такого документа (після пред’явлення повертається) та її копії.
Фізичні особи – платники податку на нерухоме майно мають право звернутись до контролюючого органу для проведення звірки даних
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що фізичні особи – власники декількох об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, розміщених в різних населених пунктах, мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних.
Крім того, фізичні особи, з використанням кваліфікованого електронного підпису, мають можливість переглянути сформовані податкові повідомлення-рішення щодо сум нарахованих їм податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в меню «ЕК для громадян»/розділ «Загальна інформація про платника»/вкладка «Повідомлення про обов’язок сплатити суму грошового зобов’язання (ППР)» приватної частини Електронного кабінету, вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС.
Благодійна організація здійснює виплати своїм працівникам: що зі статусом неприбутковості?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що розширено умови перебування благодійних організацій у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, а також доповнено перелік отримувачів допомоги від неприбуткових організацій, яких внесено до зазначеного Реєстру.
Відповідні зміни до Податкового кодексу набули чинності 30 грудня 2024 року.
Так, благодійні організації мають право здійснювати виплати своїм працівникам без ризику втратити статус неприбуткової організації.
Йдеться про такі виплати:
- компенсації та інші виплати (включаючи ті, що є додатковим благом) за умови, що такі компенсації та інші виплати пов’язані з діяльністю організації і передбачені її статутом та/або іншими документами та не суперечать Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
- ці компенсації та інші виплати не повинні перевищувати 25 % від загальних адміністративних витрат благодійної організації за рік.
Коло отримувачів благодійної допомоги від неприбуткових організацій під час воєнного або надзвичайного стану доповнено переліком з числа фізичних осіб (крім засновників, учасників неприбуткових організацій або пов’язаних з ними осіб):
- військовослужбовці, учасники бойових дій та співробітники силових структур тощо;
- члени родин військових у разі їх поранення чи загибелі;
- працівники підприємств і організацій, сил цивільного захисту, які беруть або брали участь у заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій.
Таким чином, неприбуткові організації отримали додаткові можливості для допомоги військовим та цивільним.
Довідково: Закон України від 17 грудня 2024 року № 4143-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення» набрав чинності 30 грудня 2024 року.
Реєстрація ФОП – платників єдиного податку першої та другої груп на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації: чи сплачується військовий збір?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати військовий збір, якщо їх податкова адреса знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України.
Йдеться про період з першого числа місяця, коли почалися бойові дії, виникла загроза бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території. Звільнення від сплати триває до останнього числа місяця, коли бойові дії завершилися, загроза зникла або окупацію припинено.
- Такі ФОПи не заповнюють декларацію платника єдиного податку за період, коли вони не сплачували єдиний податок та військовий збір.
- Якщо платники скористалися правом не сплачувати військовий збір, контролюючий орган не нараховує їм відповідні авансові внески.
- Податкові зобов’язання з військового збору нараховуються лише за періоди, коли збір було сплачено та відображено в декларації.
- Штрафи та пеня за несплату або неповну сплату авансових внесків з військового збору до таких платників не застосовуються.
«Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф»:
1. затверджений Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;
2. визначає території, де тривали або тривають бойові дії чи є тимчасова окупація;
3. містить дати початку та завершення бойових дій, можливості їх виникнення, а також початку і завершення окупації.
Важливо: Якщо ФОП змінює місцезнаходження на територію, не зазначену в Переліку, вищезазначені норми не застосовуються до нього з першого числа місяця, наступного за місяцем такої зміни.
Завдяки сучасним технологіям зростає якість та швидкість надання адміністративних послуг в контролюючих органах
У Правобережному ЦОПі Дніпровської ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області запроваджено використання сканеру, який дозволяє зчитування з мобільного пристрою штрих-коду, що генерується за допомогою застосунку «Дія». Це прискорює отримання електронних копій цифрових документів та забезпечує надання більш якісних адміністративних послуг платникам податків.
Після проведеного аналізу результатів застосування такого пристрою, сканерами будуть забезпечені інші ЦОПи Дніпропетровської області.
Правила звільнення від податкових зобов’язань для ФОПів, які мобілізовані
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
З 01 грудня 2024 року уточнено перелік податків і зборів, від сплати яких звільняються мобілізовані ФОПи та особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Так, на період військової служби такі особи звільняються від обов’язку:
- нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб;
- нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку;
- нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку.
Підставою для такого звільнення є подані за місцем податкової реєстрації наступні документи:
- заява самозайнятої особи;
- копія військового квитка або іншого документа, що підтверджує призов на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Наголошуємо, що зазначені документи подаються протягом 10 днів після демобілізації, а у разі перебування особи на лікуванні – протягом 10 днів по його завершенню.
Якщо мобілізована особа має найманих працівників, то на строк своєї служби вона може уповноважити іншу особу виплачувати зарплату. Уповноважена особа зобов’язана нараховувати та утримувати податки та збори з доходу у вигляді заробітної плати найманих працівників. Після демобілізації самозайнятої особи протягом 180 днів має сплатити ці податки та збори до бюджету. При цьому штрафи та фінансові санкції за цей період не будуть нараховані.
Довідково: згідно із Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» абзац перший пункту 25 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України викладено у новій редакції.
Електронний кабінет: подання заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань і пені
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що для повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платнику потрібно подати заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань і пені (далі – Заява) та здійснити наступні кроки:
Крок 1. Вхід до Електронного кабінету за адресою http://cabinet.tax.gov.ua або через вебпортал ДПС України.
Крок 2. Вхід до приватної частини Електронного кабінету можливий після електронної ідентифікації користувача за допомогою кваліфікованого електронного підпису (від будь-якого надавача довірчих послуг), через систему id.gov.ua (MobileID, BankID), Дія.Підпис або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису.
Крок 3. Режим «Введення звітності» в Електронному кабінеті дозволяє платникам створити та подати заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань і пені до територіальних органів ДПС.
Крок 4. При створенні Заяви у режимі «Введення звітності» платник обирає параметри фільтра: «рік», «період», «тип форми» (наприклад, «J(F)13 Запити»). Зі списку електронних форм обирається потрібна форма Заяви (J/F 1302002) і вказується відповідний територіальний орган ДПС: (за замовчуванням зазначається орган ДПС за місцем основної реєстрації).
У запропонованій формі необхідно заповнити відповідні поля електронного документа, підписати та надіслати Заяву, при цьому реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично.
Крок 5. Для повернення коштів за одним або кількома платіжними документами:
а) До Заяви платник може додати копії платіжних документів: у вкладці «Додатки» потрібно вибрати опцію «Додати» документ довільного формату (F/J 1360102) та заповнити обов’язкові поля форми.
б) у полі «Дата сплати до бюджету» Заяви платник зазначає інформацію з платіжних документів.
Важливо: для повернення помилково або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені платник подає Заяву до територіального органу ДПС за місцем обліку відповідної суми.
Нова форма фіскальних чеків: чи обов’язково має бути відображений рядок «решта»
У фіскальному касовому чеку відображаються лише ті реквізити, які наявні у платника під час формування конкретного чеку.
Тобто рядок «решта» не заповнюється, якщо такої решти при проведенні розрахунку не було.
Це правило стосується й інших реквізитів, які передбачені формою.
Наприклад, можуть не зазначатися такі реквізити:
ІПН платника ПДВ – якщо платник не зареєстрований платником ПДВ;
УКТЗЕД – якщо товар не підакцизний;
реквізит марки акцизного податку – якщо товар не маркований;
рядки 12 - 17 – якщо при розрахунку не використовувалась платіжна картка і пристрої не зʼєднані і не поєднані;
ставки податків – якщо суб’єкт господарювання не є платником таких податків тощо.
Роз’яснення щодо алгоритму роботи СМКОР отримали представники бізнесу Новомосковського, Криворізького та Дніпровського районів
На базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Центр) відбулася чергова онлайн зустріч з платниками Новомосковського, Криворізького та Дніпровського районів.
До відкритого діалогу долучилися представники виробничого сектору економіки, зокрема підприємств, що спеціалізуються на виготовленні радіаторів і котлів центрального опалення, будівельних виробів із пластмас та металевих конструкцій. Також участь у заході взяли фахівці компаній, які працюють у сфері будівництва.
Податківці детально розглянули причини зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), роз’яснили алгоритм роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) та надали поради платникам для уникнення зупинення реєстрації ПН/РК.
Також надані роз’яснення щодо подання Таблиці даних платника податку на додану вартість, формування пакету документів для підтвердження реальності здійснення господарських операцій, зазначених у податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Було акцентовано увагу на типових помилках платників податку та надано рекомендації відповідно до чинного законодавства.
СМКОР передбачає чіткий процес проходження податкових накладних та розрахунків коригування. Отже, нагадали платникам ПДВ про умови, необхідні для автоматичної реєстрації ПН/РК у Реєстрі.
Податкова служба тримає курс на підтримку прозорого бізнесу. Кожен платник податків може отримати вичерпну інформацію щодо функціонування СМКОР безпосередньо від фахівців податкової служби.
Руслан Кравченко: ДПС ініціює зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних
Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко ініціював зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних.
Державна податкова служба вже передала свої пропозиції до Міністерства фінансів України щодо змін у постанову Уряду № 1165. Про це Руслан Кравченко повідомив на своїй сторінці у Facebook.
«Удосконалюємо роботу системи СМКОР. Йдеться про зменшення кількості блокування податкових накладних, спрощення процедури реєстрації, підвищення ефективності автоматизованого моніторингу, мінімізацію адміністративного тиску. Шість ключових змін. Прогнозуємо, що вони скоротять кількість заблокованих накладних. Але легше буде працювати тим, хто працює прозоро. Схеми та ухилення від податків не пройдуть!» – зауважив він.
Коротко про зміни:
Збільшено ліміти для безумовної реєстрації накладних – граничний обсяг постачання зросте до 1 млн грн, а на одного контрагента – до 100 тис. грн, змінено умову в частині кількості платників, на яких керівник може займати аналогічну посаду (зараз 3, планується 5). Операції з невеликими сумами (до 10 тис. грн) будуть реєструватися без затримок, цей ліміт нині становить 5 тис. грн. Ліміт загального обсягу таких операцій в поточному місяці буде збільшено до 3 млн грн (наразі 500 тис. грн).
Спрощено перевірки податкових накладних для підприємців, які працюють у зонах із потенційною загрозою бойових дій, але де наразі немає активних боїв. Планується також швидша обробка накладних з експортними операціями, якщо їхні коди збігаються з кодами в таблиці даних платника податків і він не вважається ризиковим.
Менше бюрократії після виключення платників з переліку ризикових – накладні підлягатимуть автоматичній реєстрації, якщо компанія має позитивну податкову історію та виконуються інші визначені умови.
Удосконалено механізм автоматичного врахування таблиць даних платника – зниження потреби подавати документи для врахування таблиці.
Зміни окремих показників позитивної податкової історії – більше підприємств зможуть скористатися такими показниками. Зокрема ліміти обсягу операцій збільшено з 1 млн грн до 3 млн грн, на одного контрагента зі 100 до 500 тисяч, змінено умову в частині кількості платників на яких керівник може займати аналогічну посаду (зараз 3, планується 5).
Змінено критерій ризиковості операцій щодо розрахунків коригування податкових зобов’язань при поверненні товару від неплатника ПДВ, а саме не вважатиметься ризиком подання такого розрахунку коригування протягом 90 днів (наразі становить 30). Це зменшить ймовірність блокування розрахунку коригування при поверненні товару від неплатника.
«Сподіваюся, що запропоновані зміни будуть підтримані Мінфіном та Кабміном. Постійно спілкуюся з бізнесом. В усіх регіонах, де вже був, чи не кожне друге питання від підприємців стосується недоліків в роботі СМКОР», – додав Руслан Кравченко.
Голова ДПС нагадав, що в регіонах організували 29 центрів, де податківці надають максимальну допомогу підприємцям у питаннях, які стосуються зупинення накладних, виведення з категорії ризикових. У лютому майже вдвічі – до 0,39 % – знизили показник заблокованих накладних, з початку року 9,3 тис. субʼєктів підприємництва виведені з ризикових.
На зустрічах податківців Дніпропетровщини з платниками – про легалізацію трудових відносин, майнові податки, сплату МПЗ та послуги консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН
З урахуванням цілей, визначених Національною стратегією доходів до 2030 року, на Дніпропетровщині фахівцями обласної податкової служби проводяться комунікаційні заходи з платниками податків.
На семінарах, проведених у містах Дніпрі, Самар, Синельникове та у Кам’янському районі за участі керівного складу Дніпровської державної податкової інспекції (ДПІ) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС), Покровського сектору обслуговування платників Синельниківської ДПІ ГУ ДПС, Жовтоводського сектору обслуговування платників Кам’янської ДПІ ГУ ДПС платників проінформовано про основні новації податкового законодавства, особливості сплати плати за землю, нарахування мінімального податкового зобов’язання.
Етапи реформування податкової системи, шляхи удосконалення процедур податкового адміністрування – акцент спілкування.
У ході діалогу податківці зауважили, що на Дніпропетровщині працює консультаційний центр з питань реєстрації податкових накладних. За номерами телефонів (056) 374 31 09, (098) 227 87 66 та (066) 982 19 13 представники бізнесу мають можливість в оперативному порядку отримати необхідні роз’яснення.
На нараді з представниками Дубовиківської громади фахівці податкової зосередили увагу на сплаті майнових податків, зокрема податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю.
На зустрічах з платниками податків м. Дніпра, м. Самар, сел. Царичанка та м. Зеленодольська (ЦНАП виконавчого комітету Зеленодольської міської ради) йшлося про декларування доходів, отриманих громадянами протягом 2024 року, особливості застосування РРО/ПРРО, реалізацію експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) у Державній податковій службі України.
Платникам нагадали про роботу мобільного ЦОПу ГУ ДПС, який працює для надання адміністративних послуг платникам у віддалених районах області.
Під час проведення засідань «круглих столів», що відбулись у м. Дніпрі, м. Синельникове, сел. Солоне та сел. Петропавлівка говорили про легалізацію трудових відносин. Детально зупинились на інформаційних ресурсах ГУ ДПС та роботі антикорупційного сервісу ДПС України «Пульс». Нагадали про роботу комунікаційної податкової платформи, яка діє на базі ГУ ДПС (dp.ikc@tax.gov.ua).
Рухаємось далі. Головний пріоритет – прозорість роботи і підтримка сумлінного бізнесу!
Оновлено версію програмного забезпечення мобільних додатків безоплатного ПРРО від ДПС для операційних систем Android та iOS
З урахуванням змін форми та змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів Державна податкова служба України оновила версію програмного забезпечення мобільних додатків безоплатного ПРРО від ДПС для операційних систем Android та iOS.
Оновлена версія розміщена на цифрових платформах Google Play та App Store, а також доступна для завантаження тут: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.
Зміни внесено відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 22.11.2024 № 601 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13» (із змінами та доповненнями).
Трансфертне ціноутворення: відповідальність за порушення подання звітності
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що з 25 березня 2025 року набувають чинності зміни до Податкового кодексу України щодо нових розмірів окремих штрафів за порушення строків звітності з трансфертного ціноутворення.
Так, штраф за неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній збільшено з 50 до 100 прожиткових мінімумів (ПМ) для працездатної особи станом на 1 січня звітного року. За несвоєчасне подання відповідного повідомлення штраф зменшено зі 100 до 50 ПМ (абзац восьмий п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України).
Штраф за несвоєчасне декларування контрольованих операцій (КО) у поданому звіті про КО (якщо подано уточнюючий звіт) становить 1 ПМ за кожен день затримки. Однак загальна сума штрафу не може перевищувати 300 ПМ або 0,5 % від суми не задекларованих КО, а застосуванню підлягає менше значення (абзац четвертий п. 120.6 ст.120 Податкового кодексу України).
Важливо: штрафи за результатами перевірок контролюючих органів застосовуються у розмірах, які діють на момент прийняття рішення про їх застосування.
Будьте уважні та вчасно подавайте звітність!
Як працюватиме електронна акцизна марка із використанням Електронної системи простежуваності окремих видів підакцизних товарів?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що з 01 березня 2025 року стартує тестовий режим функціонування Електронної системи простежуваності окремих видів підакцизних товарів (далі – Електронна система).
Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет забезпечує такі функціональні можливості:
- генеруватиме серійні номери електронних марок;
- формуватиме унікальні ідентифікатори та/або електронні марки;
- виконуватиме активацію, деактивацію та/або погашення електронних марок;
- складення, внесення змін та анулювання акцизного електронного документа, до якого вносяться відомості про переміщення продукції, на яку нанесені графічні елементи електронних марок.
Тестування програмного забезпечення Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах триватиме з 01 березня до 31 грудня 2025 року.
При цьому:
- продукція має бути маркована паперовими акцизними марками;
- додатково можуть наноситися графічні елементи електронних марок, але так, щоб не перекривати QR-код, штрих-код та інші реквізити паперової марки.
Довідково:
- Закон України від 29 червня 2023 року № 3173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв'язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» вводиться в дію з 01 січня 2026 року;
- Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (із змінами).
Дохід на користь фізичних осіб у звітному місяці не нараховувався та не виплачувався: чи подає Розрахунок податковий агент?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Особи, які відповідно до Податкового кодексу України мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду.
Пунктом 2 розд. ІІ Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями, визначено, що Розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент та незалежно від того чи виплачені платником єдиного внеску суми такого внеску фактично після їх нарахування до сплати протягом звітного періоду.
Тобто, податковий агент, який не має найманих працівників та дохід на користь фізичних осіб у звітному місяці не нараховував та не виплачував, Розрахунок не подає.
До уваги ФОП – платників єдиного податку четвертої групи!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку, зокрема, фізичних осіб – підприємців четвертої групи за рішенням контролюючого органу у разі:
- подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, – в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
- припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем (ФОП) відповідно до закону – в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
- якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність;
- наявність щодо платника податку та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого у порядку, встановленому Законом України «Про санкції» щодо платників четвертої групи – в останній день кварталу, у якому прийнято таке рішення;
- у випадках, визначених п.п. 298.8.6 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України (ПКУ).
Рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку надається платнику податків у письмовій формі за підписом керівника контролюючого органу з обов’язковим зазначенням підстав для анулювання реєстрації платника єдиного податку.
Платники єдиного податку четвертої групи (фізичні особи – підприємці), які у податковому (звітному) періоді не забезпечили дотримання сукупності умов (критеріїв), передбачених п.п. «б» п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 ПКУ, зобов’язані сплатити у поточному році податок у розмірі, що розраховується виходячи з 25 відс. річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на четвертій групі платників єдиного податку, та з наступного податкового (звітного) кварталу перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування.
Заява про такий перехід подається таким платником податку не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому не забезпечено дотримання сукупності умов (критеріїв), передбачених п.п. «б» п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 ПКУ.
У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам п.п. 4 п. 291.4 та п. 291.5 прим. 1 ст. 291 ПКУ у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені ПКУ. Такий платник податку зобов’язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Як отримати безкоштовні електронні ключі від ДПС?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що електронний підпис – це необхідність для сучасного бізнесу та громадян.
Щоб отримати кваліфіковані електронні довірчі послуги, платнику податків потрібно:
1. Ознайомитися з правилами та умовами надання послуг на вебсайті https://ca.tax.gov.ua у розділі «Отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг».
2. Підготувати необхідні реєстраційні документи (список є на вебсайті).
3. Прийти до пункту реєстрації з оригіналами документів (адреси вказані в розділі «Контакти» на вебсайті). Якщо у вас є паспорт у «Дії» (версія 2.0+), можна пройти ідентифікацію через смартфон за допомогою функції «Шеринг».
4. Взяти з собою носій інформації для збереження особистого ключа (захищений носій ключової інформації, з6ємний флеш-носій, оптичний носій CD/DVD тощо).
Зверніть увагу! У пункті реєстрації не надають послуги копіювання, друку чи заповнення документів, а також не продають і не видають носії для ключів.
Оновити сертифікат можна самостійно всього за кілька хвилин через сервіс (дистанційного) повторного формування сертифікатів за електронним запитом. Дистанційно сформувати нові сертифікати зможуть лише ті користувачі, які мають:
- чинні сертифікати (наприклад до закінчення строку чинності сертифікатів залишилося декілька днів);
- незмінні реєстраційні дані (ПІБ, адреса реєстрації місця проживання, код ЄДРПОУ організації тощо);
- особистий ключ, доступний лише користувачу та не є скомпрометованим.
Новий ключ буде дійсним до 2 років.
ДПС продовжує цифрову трансформацію та розширює електронні сервіси, щоб спростити роботу бізнесу та громадян.
Роздрібна торгівля підакцизним товарами: як не втратити ліцензію через порушення порядку проведення розрахунків
Державна податкова служба України нагадує про підстави, за яких орган ліцензування може припинити, зокрема дію ліцензії на право роздрібного продажу алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів.
Зокрема, щодо підстав для припинення дії ліцензій визначених пунктами 29 та 33 частини другої статті 46 Закону від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Так, анулювати дозвільні документи можуть у випадку:
1. Продажу необлікованих товарів, що передбачає
- Встановлення під час перевірки фактів зберігання або реалізації суб’єктом господарювання необлікованих алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів.
- Такі факти мають бути зафіксовані в акті перевірки або у рішенні суду, яке набрало законної сили.
- обсяг таких товарів перевищує 0,5 % від обсягу продажу аналогічних товарів за попередню добу.
2. Відсутності фіскальних чеків
- Відсутність у фіскальній пам’яті касового апарата трьох і більше розрахункових документів у вигляді фіскальних касових чеків, які були видані покупцям протягом періоду, що перевіряється або відсутність даних про них на фіскальному сервері контролюючого органу
Як запобігти анулюванню ліцензії?
- Продавати товари лише за наявності первинних документів, що підтверджують їх походження.
- Вести облік товарів відповідно до законодавства.
- Не допускати порушень порядку проведення розрахунків.
- Використовувати тільки ті касові апарати (РРО/ПРРО), які формують та передають розрахункові документи відповідно до законодавства.
Дотримання цих правил допоможе уникнути анулювання ліцензії та штрафів.
Самостійне погашення податкового боргу/заборгованості зі сплати єдиного внеску: заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжних інструкцій
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 22.03.2023 № 148 (зі змінами) затверджено Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення.
Платники податків, які мають податковий борг або заборгованість з єдиного внеску, при заповненні реквізитів розрахункового документа у полі «Призначення платежу» мають зазначати код виду сплати «140» – надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки.
Так, у разі сплати:
- заборгованості з єдиного внеску у реквізиті «Призначення платежу» зазначається: 140 заборгованість з єдиного внеску;
- податкового боргу у реквізиті «Призначення платежу» зазначається: 140 податковий борг з податку (зазначається податок).
Наголошуємо, що самостійна та своєчасна сплата узгоджених грошових зобов’язань дозволить уникнути застосування заходів примусового стягнення боргу (заборгованості).
З 1 березня фіскальні чеки – за новою формою та змістом!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
З 1 березня 2025 року субʼєкти господарювання, що надають послуги з виконання платіжних операцій, зобовʼязані видавати фіскальні чеки за новою формою та змістом – фіскальний касовий чек за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу.
Зміни внесені наказом Міністерства фінансів України*.
Що змінилось у фіскальних чеках?
Виключені реквізити:
- номер ID картки;
- підпис касира;
- підпис держателя електронного платіжного засобу.
Додано реквізити:
- засіб оплати;
- валюта розрахунку;
- реквізити паспорта покупця при продажу алкоголю та тютюну в магазинах безмитної торгівлі;
- вміст QR-коду доповнено пошуковим запитом для перевірки чека в Системі обліку РРО;
- код автентифікації повідомлення (MAC) чека для РРО;
- вага одиниці тютюнового виробу (зазначається для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі) та кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв та об’єму (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв) при продажу у магазинах безмитної торгівлі;
- сума решти.
* Довідково:
Зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів внесені наказом Міністерства фінансів України від 22.11.2024 № 601 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13», зі змінами.
Військовий збір: особливості сплати для ФОПів – платників єдиного податку
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
Хто із ФОПів – платників єдиного податку сплачує військовий збір?
З 01.01.2025 ФОПи – платники єдиного податку 1,2,3 та 4 груп є платниками військового збору (далі – ВЗ).
Які ставки ВЗ?
- для ФОПів 1, 2 та 4 груп – 10 % від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року: у 2025 році розмір щомісячного авансового внеску з ВЗ – 800 гривень;
- для платників єдиного податку 3 групи – 1 % від отриманого доходу.
Коли сплачується ВЗ?
- ФОПи – платники єдиного податку 1, 2 та 4 груп сплачують ВЗ авансовим внеском до 20 числа кожного місяця. ВЗ можна сплатити за весь квартал або рік, але не більше, як до кінця поточного звітного року
- ФОПи – платники єдиного податку 3 групи сплачують ВЗ щоквартально протягом 10 днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація)
Як нараховуються авансові внески?
- нарахування авансових внесків ФОПам – платникам єдиного податку 1, 2 та 4 груп здійснюють контролюючі органи
В які терміни ФОПом подається Декларація?
- ФОПи – платники єдиного податку 1 та 2 груп подають Декларацію один раз на рік протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року
- ФОПи – платники єдиного податку 4 групи подають Декларацію на поточний рік не пізніше 20 лютого (суми сплаченого ВЗ за 2025 рік відображаються у Декларації за 2026 рік)
- ФОПи – платники єдиного податку 3 групи подають Декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу
У Декларації вказуються всі нараховані суми, включаючи щомісячні авансові внески з ВЗ
Коли ФОПи 1 та 2 груп подають квартальну Декларацію?
Квартальна Декларація подається у разі:
- перевищення протягом року ліміту доходу, що дозволяє використовувати певну групу єдиного податку;
- переходу на іншу групу спрощеної системи оподаткування;
- відмови від спрощеної системи оподаткування.
Оновлено версії програмного забезпечення безоплатного ПРРО від ДПС та АРІ фіскального сервера ДПС
З урахуванням змін форми та змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів Державна податкова служба України оновила версії програмного забезпечення ПРРО від ДПС для операційної системи Windows, а також АРІ фіскального сервера ДПС.
Завантажити оновлену версію програмного забезпечення безоплатного ПРРО для операційної системи Windows можна тут: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.
Оновлена версія АРІ розміщена тут:
https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/opis-ari-fiskalnogo-servera/opis-ari--elektronniy-kabinet-/
Зміни внесено відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 22.11.2024 № 601 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13» (із змінами та доповненнями).
Податківці викрили схему незареєстрованої роботи тренерів у спортклубі: порушники отримали адмінпротоколи
Працівники ДПС Києва під час фактичної перевірки одного з відомих столичних спортивних клубів виявили фізичних осіб, які працювали без державної реєстрації.
Тренери видавали себе за працівників клубу, однак, як зʼясувалося у ході перевірки, вони були лише орендарями спортивного приладдя та частини приміщення спортклубу. Вони надавали тренерські послуги без державної реєстрації як суб'єктів господарювання.
Податківці зафіксували всі факти нелегальної підприємницької діяльності. На фізичних осіб складено адмінпротоколи.
Податківці направили протоколи про адміністративне правопорушення до суду для винесення постанов про накладення штрафу на порушників.
Санкція за порушення ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ведення підприємницької діяльності без державної реєстрації складає до 85 тисяч гривень.
Про Національну стратегію доходів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Національна стратегія доходів (далі – НСД), схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1218-р, – це дорожня карта реформування податкової системи, а також удосконалення процедур податкового адміністрування, яка необхідна для забезпечення потенціалу задоволення фіскальних потреб у середньостроковій перспективі.
Основні положення НСД узгоджені з МВФ та враховують міжнародну практику оподаткування, євроінтеграційні процеси, рекомендації Світового банку та ОЕСР.
Стратегічні цілі НСД:
- забезпечення макроекономічної та фінансової стабільності через збереження рівня мобілізації доходів та зменшення потреби у зовнішньому фінансуванні;
- забезпечення адаптації законодавства України до законодавства ЄС та виконання міжнародних зобовʼязань України в частині податкової політики та адміністрування;
- зміцнення доброчесності та довіри до контролюючих органів через посилення антикорупційних заходів та підвищення прозорості і ефективності процедур управління;
- підвищення рівня дотримання податкового законодавства платниками податків та контролюючими органами;
- створення та впровадження сучасних цифрових рішень податкового адміністрування.
Успішна реалізація НСД забезпечить стабільне збільшення доходів бюджету, закриє можливості для ухилення від оподаткування, а також підвищить рівень дотримання податкового законодавства та боротьби з тіньовою економікою.
З актуальними матеріалами щодо впровадження НСД можна ознайомитися на вебпорталі ДПС України у рубриці «Національна стратегія доходів» https://tax.gov.ua/diyalnist-/natsionalna-strategiya-dohodiv/.
Сервіс «Е-повідомлення» - інформування платників податків про суми помилково сплачених податкових платежів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
Державною податковою службою України з метою підвищення рівня інформування платників податків про суми помилково сплачених податкових платежів, єдиного внеску запроваджено новий сервіс «Е-повідомлення».
Платники податків, користувачі електронного кабінету, мають можливість отримувати в розділі «Вхідні/вихідні документи/Вхідні/ Повідомлення» електронне інформаційне повідомлення про помилкову сплату платежів (форма J/F14900) та миттєво здійснювати направлення до територіального органу ДПС, в якому обліковуються такі суми, заяву на перерахування коштів в електронному форматі.
Форма Е-повідомлення про помилкову сплату платежів містить
Податковий номер платника
Назва та код територіального органу ДПС
код території
отримано сплату [дата платіжної інструкції] по платежу [код платежу] «[назва платежу]» в розмірі [сума] грн за платіжною інструкцією № [номер платіжної інструкції] на рахунок [ рахунок IBAN].
У разі помилкової сплати просимо подати Заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені.
Поряд з цим, посадові особи, які за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань є керівником підприємства, установи, організації, чи самозайнятою особою, чи фізичною особою – платником податків, також мають можливість отримувати додаткове повідомлення шляхом приєднання до сервісу «Info TAX».
Звертаємо увагу, що автоматична відправка електронних інформаційних повідомлень про помилкову сплату платежів здійснюється засобами ІКС ДПС о 9 год 00 хв в робочі дні, крім понеділка, за транзакціями про сплату за попередній банківський день.
Сплата платежів на єдиний рахунок
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Правила заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції при сплаті податків, зборів, платежів та єдиного внеску на єдиний рахунок, визначені п. 6 розділу ІІ Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції (платіжний документ) під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженого наказом від 22.03.2023 № 148 (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.03.2023 за № 528/39584 (далі – Порядок).
При сплаті коштів на єдиний рахунок, відкритий у Казначействі на ім’я ДПС, платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції може:
1) не визначати напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки.
У такому випадку платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює тільки поле «Додаткова інформація запису» з інформацією щодо переказу коштів у довільній формі.
При цьому платник, використовуючи засоби електронного кабінету, може:
- визначити напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки;
- не визначати напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка. У такому разі кошти перераховуються з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки на підставі податкової інформації, визначеної пунктом 351.5 статті 351 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
2) Самостійно визначити напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки.
У такому випадку платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює з переліку полів, наведених у пункті 1 розділу ІІ цього Порядку, такі поля:
· «Номер рахунку» – заповнюється номер бюджетного/небюджетного рахунку;
· «Сума податку» – заповнюється сума, яка має бути зарахована на бюджетний/небюджетний рахунок;
· «Інформація про податкове повідомлення (рішення)» – заповнюється номер податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску (у разі якщо кошти сплачуються на підставі таких документів);
· «Додаткова інформація запису» – заповнюється інформація щодо переказу коштів у довільній формі.
Заповнення реквізитів платіжної інструкції під час сплати бюджетних/небюджетних платежів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що згідно з п. 63.6 ст. 63 Податкового кодексу України облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Зокрема, пошук та ідентифікація в автоматизованих системах контролюючих органів здійснюється за певним кодом (код згідно Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України – ЄДРПОУ, реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи – РНОКПП).
Відповідно до вимог пункту 37 розділу ІІ Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою Постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 163 (із внесеними змінами і доповненнями) (далі – Інструкція НБУ № 163), платіжна інструкція, оформлена платником в електронній або паперовій формі, повинна містити обов'язкові реквізити, зокрема «Код платника».
Пунктом 40 розділу ІІ Інструкції НБУ № 163 визначено, що платник має право ініціювати платіжну операцію за фактичного платника та/або на користь фактичного отримувача коштів шляхом надання платіжної інструкції надавачу платіжних послуг платника. В такому випадку платіжна інструкція, крім обов'язкових реквізитів, визначених у пункті 37 розділу II Інструкції НБУ № 163, повинна містити реквізит «Код фактичного платника».
Приклади заповнення платниками реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції наведено у Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженого наказом від 22.03.2023 № 148, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 28.03.2023 за № 528/39584 (далі – Порядок).
Під час сплати податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави на бюджетні / небюджетні / єдиний / депозитний рахунки платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює з переліку полів, наведених у пункті 1 розділу ІІ цього Порядку, поля «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису».
У полі «Код виду сплати» платник заповнює код виду сплати, визначений Переліком кодів видів сплати, які використовуються платниками, згідно з додатком 1 до цього Порядку;
у полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі. Суб’єкти господарювання, які проводять господарську діяльність на підставі ліцензії та/або спеціального дозволу, зазначають інформацію щодо звітного (податкового) періоду, за який сплачуються податкові зобов’язання, та дозвільного документа (вид дозвільного документа, номер, дата).
Акцизний податок на сигарети: з 1 квітня 2025 року до мінімального акцизного податкового зобов’язання застосовується коефіцієнт 1,1
З 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання.
За результатами декларування платниками акцизу за 2024 рік частка загальної суми податкових зобов’язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні сигарет становить 55,8 відсотка, тобто є меншою за 60 %.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України на вебпорталі ДПС оприлюднена інформація щодо:
- загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку на сигарети;
- середньозваженої роздрібної ціни продажу сигарет;
- показника (у відсотках), що характеризує частку загальної суми податкових зобов'язань з акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні продажу сигарет.
Розрахунок показників здійснено на підставі даних декларацій з акцизного податку всіх виробників та імпортерів сигарет за січень – грудень 2024 року,
На яких платників акцизного податку та на яку продукцію розповсюджується застосування коефіцієнта 1,1?
На всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром).
У які періоди та при яких обставинах застосовується коефіцієнт 1,1?
- при розрахунку акцизного податку, який сплачується (з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов’язання) за марки, отримані у період з 1 квітня по 31 грудня 2025 року поточного року (абзац другий підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Кодексу);
та
- при визначенні податкового зобов’язання у деклараціях з акцизного податку за звітні періоди квітень – грудень 2025 року.
Як відображатиметься в податковій звітності за 2025 рік застосування коефіцієнту 1,1 до розміру мінімального акцизного податкового зобов’язання?
У графі 17 «Мінімальне податкове зобов’язання, встановлене Кодексом (грн) за 1000 шт» додатку 2 до Декларації з акцизного податку за звітні періоди квітень – грудень 2025 року зазначається мінімальне акцизне податкове зобов’язання, збільшене на коефіцієнт 1,1.
Довідково:
Підпункт 14.1.602 пункту 14.1 статті 14 та пункт 221.6 статті 221 Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених законами України від 07 грудня 2017 року № 2245-VIII та від 18 липня 2024 року № 3878-ІХ.
Державною казначейською службою України формуються рахунки для зарахування доходів бюджетів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
На виконання наказу Міністерства фінансів України від 18.07.2016 № 621 «Про затвердження Порядку взаємодії органів Державної казначейської служби України та органів Державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2016 за № 1115/29245 (із змінами та доповненнями), Державною казначейською службою України формуються рахунки для зарахування доходів бюджетів після прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік, а також у разі внесення протягом бюджетного періоду змін до законодавства, згідно з якими змінюється перелік видів надходжень державного та місцевих бюджетів, та/або порядок їх зарахування до відповідних бюджетів.
Інформація про відкриті Державною казначейською службою України бюджетні рахунки та рахунки для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для платників Дніпропетровській області розміщена на субсайті «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» вебпорталу ДПС в розділі «Рахунки для сплати платежів» за посиланням: Головна / Рахунки для сплати платежів (https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv/).
Одночасно, Електронний кабінет платника забезпечує можливість автоматизованого визначення рахунків для сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на поточну дату конкретного платника податків відповідно до відкритих інтегрованих карток по даному платнику.
Також, своєчасне доведення платникам податків реквізитів рахунків для сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відбувається шляхом їх розміщення в центрах обслуговування платників.
Про Загальний план Державної податкової служби України удосконалення управління податковими ризиками
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Загальний план Державної податкової служби України удосконалення управління податковими ризиками демонструє зобов’язання ДПС повністю прийняти та використовувати найкращі міжнародні принципи та практики управління комплаєнс-ризиками. В сучасних податкових органах управління комплаєнс-ризиками є основним механізмом взаємодії податкового органу та платників податків. Впровадження та ініціалізація структури управління комплаєнс-ризиками мають вирішальне значення для досягнення стратегічних цілей Національної стратегії доходів України.
Метою розроблення та запровадження загального плану удосконалення та управління податковими ризиками є:
- створення платникам податків умов для кращого розуміння норм податкового законодавства, та своєчасного та якісного виконання обов’язків, визначених ПКУ;
- збільшення надходжень платежів до бюджетів та державних цільових фондів;
- зменшення тіньового сектору економіки;
- побудова системи управління податковими ризиками відповідно до світових практик.
Закон України від 18.06.2024 № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» запроваджує новації, внесені до Податкового кодексу України, в частині впровадження податкового комплаєнсу.
Для включення до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства платник податків має одночасно відповідати вимогам та критеріям, визначеними цим законом, серед яких такі показники, як відсутність податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відсутність фактів порушення термінів виконання податкових обов’язків щодо подання звітності тощо.
Детально ознайомитись з критеріями та перевірити відповідність суб’єкта господарювання вимогам включення до Переліку можна на субсайті «Територія високого рівня податкової довіри», який розміщено за посиланням https://tpd.tax.gov.ua.
До уваги фізичних осіб, які провадить незалежну професійну діяльність!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що оподатковуваним доходом фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
У разі взяття на облік як платників податків і зборів осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючий орган за основним місцем обліку/ДПІ обслуговування формує та видає довідку про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, за формою № 34-ОПП (далі – Довідка про взяття на облік за ф. № 34-ОПП).
Під час виплати суб’єктами господарювання – податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних з такою діяльністю, податок на доходи фізичних осіб у джерела виплати не утримується у разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність. Це правило не застосовується у разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, відносини за яким встановлено трудовими відносинами, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця.
Отже, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність для уникнення подвійного оподаткування надає юридичним та самозайнятим особам, з якими має господарські відносини, копію Довідки про взяття на облік за ф. № 34-ОПП.
Трудові відносини у фокусі уваги податкової служби
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) звертає увагу, що оформлені трудові відносини – запорука соціальних гарантій найманих працівників.
За трудовим договором працювати – вигідно!
З моменту укладення трудового договору найманий працівник має трудові права й соціальні гарантії.
Заробітна плата виплачується регулярно на рівні, не нижчому за мінімальну зарплату.
За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄВ). Це гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.
У разі втрати працездатності працівник отримує грошові виплати, які компенсують втрату заробітку через хворобу. Сплата ж ЄВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо працівник незадекларований, він взагалі не зможете розраховувати на допомогу.
Якщо працівник оформив з роботодавцем трудовий договір, то роботодавець не може змусити його виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією.
Оформлений працівник, крім основної відпустки, має право на оплачувані навчальні відпустки.
Також працівник має право на відпустку за власний рахунок (весілля, народження дитини, похорон, догляд за хворими родичами).
Крім того, трудовим законодавством передбачені додаткові відпустки, зокрема для працівників з дітьми, учасників бойових дій.
Зупинення реєстрації в ЄРПН РК до ПН, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг: хто надає пояснення/копії документів?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що згідно з п. 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (із змінами) (далі – Порядок зупинення) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку на додану вартість (податок) квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (ПН/РК), яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку зупинення визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
- номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
- критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
- пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (із змінами).
Пунктом 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України передбачено, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Отже, у разі зупинення реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, пояснення та копії документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію розрахунку коригування в ЄРПН, подаються платником податків – продавцем, що зазначений в розрахунку коригування та податковій накладній, яка коригується.
Дніпропетровщина: протягом січня до спеціального фонду держбюджету надійшло понад 973,2 млн грн «військового» ПДФО
У січні поточного року до спеціального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 973,2 млн грн «військового» податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Надходження виросли порівняно з січнем 2024 року на понад 432,3 млн грн,темп росту – майже 180,0 відсотків.
Нагадуємо, що для зручності платників на вебпорталі ДПС розміщено нові форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, які набрали чинності 6 лютого 2025 року.
Завантажити нові форми Податкового розрахунку та додатки можна за посиланням: https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/nakazi/63719.html.
Податківці припинили незаконну діяльність покерного клубу у Києві
Працівники ДПС викрили у Києві незаконну діяльність грального залу, який працював як клуб спортивного покеру.
Під час перевірки клубу податківці здійснили контрольну купівлю фішок для гри в покер та їх повернення. Це підтвердило, що заклад надає послуги з азартних ігор, хоча спеціалізується на спортивному покері, який не потребує ліцензії.
Обидві операції були проведені без касових апаратів. Це зафіксовано нагрудними відеореєстраторами.
Крім того, під час перевірки було придбано алкогольний напій. Його також продали без видачі фіскального чека, операція не була проведена через касовий апарат.
Ліцензій на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у гральних залах та на право здійснення роздрібної торгівлі алкоголем підприємство не мало.
Податківці спільно з представниками Національної поліції здійснили опис обладнання, яке використовувалося для незаконної діяльності, для його подальшого вилучення.
З незаконного обігу вилучено алкогольні напої, які продавалися в гральному залі. Підприємство буде оштрафовано.
Умови проведення фактичної перевірки під час дії воєнного стану
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення, а саме безпечного:
► доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування таких платників податків;
► доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та до іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також до фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом;
► проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
До уваги платників податків: Мінцифри 28.02.2025 проводить онлайн-зустріч щодо початку тестового режиму функціонування системи еАкциз!
З 1 березня 2025 року Міністерством цифрової трансформації України розпочинається функціонування у тестовому режимі програмного забезпечення Електронної системи простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – еАкциз).
28.02.2025 о 12:00 Мінцифри проведе онлайн-зустріч «Початок тестування електронної системи еАкциз» для економічних операторів, які планують долучитися до тестування системи еАкциз з 01.03.2025.
Долучитися до зустрічі можна за посиланням:
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_vg7-E9kfS1yOQtojy7c-0A
Переглянути трансляцію на YouTube за посиланням:
https://youtube.com/live/Xm5nsT2iAxk?feature=share
У ході зустрічі планується висвітлення таких питань:
Порядок доступу учасників випробування функціонування програмного забезпечення Електронної системи до користування програмним забезпеченням Електронної системи у тестовому режимі.
1.1 Порядок долучення економічних операторів до тестування електронної системи.
1.2 Програма випробувань та зворотній̆ зв'язок.
Об'єм функціоналу, доступного для тестування (вебінтерфейс та API).
Активності на тестовий період протягом березня:
3.1 Порядок зворотного зв'язку від економічних операторів.
3.2 Щодвотижневі зустрічі з технічних питань (попередньо 5 та 19 березня).
3.3 Проведення навчального вебінару з функціоналу еАкциз.
Канали комунікації та підтримки економічних операторів.
Фахівці податкової та студентська «Школа Бізнесу» провели вебінар за темою «Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців»
Провідні фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області спільно з Навчально-науковим центром «Школа Бізнесу» Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» провели вебінар «Оподаткування доходів фізичних осіб –підприємців». Тема цікава, як для майбутніх податківців, так і для тих студентів, які планують розпочати власний бізнес.
Велику увагу приділили податковим новаціям у 2025 році. Студентам розповіли, що цьогоріч змінилося в оподаткуванні фізосіб – підприємців (ФОП). А це, зокрема – щомісячна сплата військового збору ФОПами першої, другої, та четвертої груп у розмірі 800 грн (10 відсотків від мінімальної заробітної плати на 01 січня 2025 року) та третьої групи у розмірі 1 відсоток від суми отриманого доходу.
Студентам нагадали, що для обізнаності в законодавстві та відстеження останніх змін у податковій сфері варто користуватися інформаційними джерелами, такими, як сторінки «ДПС у Дніпропетровській області» у соціальній мережі Facebook та «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» на YouTube канал, а також субсайт «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» вебпорталу ДПС.
Співпраця між Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області та Національним технічним університетом «Дніпровська політехніка» має багаторічну історію та є яскравим прикладом ефективної взаємодії науки та державних структур. Цей партнерський зв’язок сприяє підготовці висококваліфікованих фахівців, здатних відповідати сучасним викликам у сфері податкового адміністрування, фінансового контролю та економічного аналізу.
Податкова служба активно підтримує студентські ініціативи, зацікавлена в обізнаності молоді у сфері оподаткування та надає можливості для стажування, проходження практики і подальшого працевлаштування випускників.
Комунікації з молоддю – пріоритет у роботі податкової.
Зустріч податківців Дніпропетровщини та представників Держгеокадастру регіону: ефективне адміністрування плати за землю забезпечує стабільні податкові надходження
Податкова Дніпропетровщини та Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (Держгеокадастр) провели спільну зустріч. Провідна тема для обговорення – отримання витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Участь у заході взяли в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Ігор Жила та провідні фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС).
Тема для спільного обговорення назріла вже давно. Інформація з Держгеокадастру має надзвичайно важливе значення для податківців при адмініструванні плати за землю. На нараді зауважили, що протягом 2024 року ГУ ДПС до Держгеокадастру було направлено 13 436 запитів про нормативну грошову оцінку земель, по 3 065 – отримано відмову. Значна кількість направлених запитів з початку 2025 року обумовлена підготовкою до проведення декларування плати за землю та нарахування по платі за землю на 2025 рік.
Під час діалогу обговорили ряд проблемних питань, які виникають при оформленні запитів для отримання відомостей про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Так, в інформації з Державного земельного кадастру (Кадастр) про право власності та речові права на земельну ділянку відсутні дані щодо дати припинення права користування земельної ділянкою землекористувачем. Також ускладнює адміністрування плати за землю юридичних і фізичних осіб відсутність у Кадастрі можливості автоматичної видачі витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за попередні роки.
Підсумок зустрічі – сформовані пропозиції щодо взаємодії між ГУ ДПС та Держгеокадастром у частині доступу до інформаційних баз даних Кадастру.
Співпрацюємо задля забезпечення стабільних бюджетних надходжень!
Оподаткування доходів за кордоном: що варто знати українцям?
Якщо ви громадянин України та отримуєте дохід за межами країни, важливо пам’ятати про свої податкові зобов’язання. Вам необхідно подати декларацію про отримання доходів та сплатити податки.
Які податки необхідно сплатити?
Будь-який дохід, отриманий за кордоном, підлягає оподаткуванню в Україні. Він оподатковується за ставками:
- 18 % – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- 1,5 % – військовий збір (але тільки для доходів, отриманих до 1 січня 2025 року).
Якщо дохід був отриманий в іноземній валюті, то сума перераховуються в гривню за офіційним курсом НБУ на день нарахування доходу.
Як уникнути подвійного оподаткування?
Якщо ви вже сплатили податки за кордоном, то в Україні повторно не доведеться сплачувати податок на доходи. Але важливо, щоб ця країна мала з Україною угоду про уникнення подвійного оподаткування.
Що потрібно зробити?
- Отримати довідку з податкової іноземної країни про сплачені податки.
- Легалізувати її у тій країні, в якій були сплачені податки (наприклад, через консульство або органи, до повноважень яких належить легалізація таких документів).
- Важливо! Зараховується сума сплаченого податку за межами України у сумі, що не перевищує суму податку, яку потрібно було б сплатити в Україні.
Тобто:
- якщо за кордоном ви сплатили податок у розмірі 100 тис. грн, а в Україні вами визначено до сплати 80 тис. грн, то податок в Україні не сплачується;
- якщо ж ви сплатили за кордоном 80 тис. грн, а в Україні підлягає сплаті 100 тис. грн податку, то вам потрібно буде доплатити тільки різницю – 20 тис.
Що робити, якщо документів про сплату податків немає?
- Ви маєте подати заяву до української податкової за місцем реєстрації та перенести термін подачі декларації до 31 грудня.
Декларування благодійної допомоги
Якщо ви через російську агресію отримали тимчасовий захист за кордоном, то:
- не потрібно подавати декларацію та платити податки, якщо ви отримували грошову чи гуманітарну допомогу від іноземних урядів або благодійних фондів.
- потрібно подавати декларацію, якщо ви мали інші доходи (наприклад, зарплату або прибуток від фрілансу), навіть якщо отримували благодійну допомогу.
Як подати декларацію, перебуваючи за кордоном?
- поштою – надсилайте документи з описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до кінцевого терміну подання.
- електронною поштою – через систему електронного документообігу України.
Детальніше про процес подання декларацій та важливі терміни можна дізнатися за посиланнями:
Як подати декларацію читайте за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/866521.html.
Про терміни подання декларації: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/865606.html.
Як отримати податкову знижку: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/870381.html.
Яким чином обчислюється сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних осіб?
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних осіб обчислюється податковим органом за місцем реєстрації власника.
Сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, розраховується для фізичних осіб за таким принципом:
- Якщо у платника є квартира, то на її площу буде знижено 60 кв. м. Це означає, що тільки площа понад 60 кв. м оподатковуватиметься.
- Якщо є житловий будинок, то з площі будинку буде знижено 120 кв. м.
- Якщо є і квартира, і будинок, то загальна площа обох об'єктів зменшується на 180 кв. м (це максимальна знижка).
Тобто, податок на нерухомість обчислюється лише з тієї частини площі, яка перевищує відповідні ліміти.
Щодо кількості об'єктів нерухомості у власності:
- Якщо є один об'єкт житлової нерухомості (одна квартира чи один будинок), то податок обчислюється на основі площі, зменшеної на 60 кв. м для квартири або 120 кв. м для будинку, та застосовується відповідна ставка податку.
- Якщо є кілька об'єктів одного типу (наприклад, кілька квартир або кілька будинків), то обчислення податку здійснюється на основі сумарної площі всіх цих об'єктів, зменшеної відповідно до ліміту площі для кожного типу.
- Якщо є об'єкти різних типів (квартира і будинок), то розрахунок податку відбувається на основі сумарної площі всіх цих об'єктів, зменшеної на загальний ліміт площі для комбінації квартир і будинків.
- Якщо є кілька об'єктів нерухомості, то податок розподіляється між ними пропорційно до площі кожного об'єкта.
Таким чином, сума податку на нерухомість буде залежати від кількості і типу ваших об'єктів та їх загальної площі після застосування знижок.
Крім того:
- Якщо у власності платника податків є квартира більше ніж 300 кв. м або будинок більше ніж 500 кв. м, податок на таку нерухомість збільшується на 25,000 грн на рік за кожен такий об'єкт.
- Податкові органи надсилають платникам податків повідомлення про суму податку до 1 липня наступного року. Це повідомлення містить детальний розрахунок податку та реквізити для сплати, а також інформацію про адресу, площу об'єкта і пільги, якщо вони є.
- Якщо платник податків набуває новий об'єкт нерухомості, податок сплачується з місяця, коли він став власником цього об'єкта.
*Контакт-центр Державної податкової служби України надає консультації платникам податків, роз’яснення з питань податкового законодавства та допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із податками. Загальна кількість звернень, що надійшла у минулому році сягнула цифри 1 062 448.
Як звернутися? Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua. Особистий кабінет: Через електронний кабінет платника податків.
Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
Скористайтесь правом на податкову знижку за допомогою електронних сервісів ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що до кінця року платники можуть скористатися правом на податкову знижку відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України. Для цього необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи на отримання податкової знижки.
Пропонуємо зробити це просто і зручно за допомогою сучасних електронних сервісів від ДПС.
В Електронному кабінеті:
Увійдіть до Електронного кабінету за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua або через вебпортал ДПС https://tax.gov.ua. Доступ до приватної частини надається після проходження електронної ідентифікації з використанням файлового або «хмарного» кваліфікованого електронного підпису, Дія Підпису, Інтегрованої системи електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID).
Перевірте, чи вірно вказані адреси Вашої реєстрації та фактичного проживання. Якщо дані застарілі, подайте заяву на внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою 5ДР.
Зайдіть до меню «ЕК для громадян».
Оберіть вкладку «Податкова декларація» та натисніть «Створити».
В анкеті, що з’явиться на екрані, визначте необхідну категорію, а саме: «особа, яка заявляє право на податкову знижку».
Заповніть декларацію та додатки до неї.
Додайте до декларації додатки довільного формату. Для цього у розділі VIII натисніть «+», заповніть відповідні графи та у графу «Найменування файлу документа» підтягніть файл у форматі pdf. Зверніть увагу, що кожен документ не повинен перевищувати 5 Мб.
Перевірте заповнену декларацію та, якщо все вірно, натисніть «Зберегти».
Підпишіть документ за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
Направте до контролюючого органу.
Перевірте отримані повідомлення: Відповідь № 1 (Повідомлення про отримання документу) та Відповідь № 2 Фінальна (Повідомлення про результати обробки декларації).
В мобільному застосунку «Моя податкова»
Завантажте застосунок «Моя податкова» в App Store або Google Play (додаток може бути застосованим для будь-якого пристрою, який підтримує операційні системи Android чи iOS із відповідними версіями).
Виконайте ідентифікацію онлайн з використанням файлового або хмарного кваліфікованого електронного підпису.
Зайдіть у розділ «Послуги».
Оберіть «Декларація про майновий стан і доходи» та натисніть «Створити».
Заповніть Декларацію.
Додайте необхідні документи, кожен з яких не повинен перевищувати 5 Мб. Документи можна завантажити у сканованому вигляді або фото.
Перейдіть «далі», підпишіть документ та надішліть до контролюючого органу.
Перевірте отримані квитанції у розділі «Повідомлення».
Користуйтесь електронними сервісами ДПС та переконайтесь у їх зручності.
Відсутній дозвіл на спеціальне водокористування із встановленими в ньому лімітами використання води: як обчислюється рентна плата?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
За відсутності у водокористувача дозволу на спеціальне водокористування із встановленими в ньому лімітами використання води рентна плата справляється за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання.
За понадлімітне використання води рентна плата обчислюється за кожним джерелом водопостачання окремо згідно з установленими ставками рентної плати та коефіцієнтами.
У разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води рентна плата обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів).
Юридична особа – платник єдиного податку 3 групи отримала грант від іншого суб’єкта господарювання: чи включати до доходу?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що доходом юридичної особи платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.
Дохід обліковується згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та/або іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.
До складу доходу не включаються, зокрема:
- суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду України та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм;
- суми коштів та вартість майна, отриманих платником податку – юридичною особою у вигляді бюджетного гранту, за умови його цільового використання.
У разі нецільового використання наданого бюджетного гранту платник єдиного податку – юридична особа зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму єдиного податку за ставкою, передбаченою п. 293.5 ст. 293 Податкового кодексу України.
Таким чином, не включаються до складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи суми коштів у вигляді гранту з бюджетів або державних цільових фондів (у тому числі в межах державних або місцевих програм) за умови їх цільового використання.
Сума коштів у вигляді гранту, отримана юридичною особою – платником єдиного податку третьої групи від іншого суб’єкта господарювання, включається до доходу платника єдиного податку.
Фізичній особі – орендодавцю податковим агентом відшкодовується сума комунальних платежів: що з ПДФО?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, дохід з джерелом їх походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні.
Згідно з Цивільним кодексом України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк, за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму
Податковим агентом платника податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) – орендодавця щодо доходу, отриманого від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) є орендар.
Особи, які відповідно до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Отже, податковий агент при виплаті доходу фізичній особі – орендодавцю, у вигляді сум комунальних платежів, зобов’язаний нарахувати, утримати та сплатити (перераховувати) ПДФО за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків).
Чи має право уповноважена особа юридичної особи підписати заяву за ф. №1-ОПП у разі тимчасової відсутності керівника?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що платник податків має право представляти свої інтереси в контролюючих органах самостійно, через податкового агента або уповноваженого представника.
Відповідно до Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Статтею 246 ЦКУ визначено, що довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами, та скріплюється печаткою цієї юридичної особи.
Таким чином, уповноважена особа юридичної особи у разі тимчасової відсутності керівника має право підписати заяву за ф. № 1-ОПП на підставі довіреності від імені юридичної особи за умови, що така довіреність видана органом юридичної особи або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.
У разі відсутності керівника з об’єктивних причин, заяву за ф. № 1-ОПП може підписати інша особа, яка уповноважена установчими та/або організаційно-розпорядчими документами виконувати обов’язки керівника на час його відсутності, за умови, що повноваження особи, яка підписала заяву за ф. № 1-ОПП, підтверджені відповідними документами (установчими, наказами чи розпорядженнями тощо), які подаються разом з заявою за ф. №1-ОПП до контролюючого органу.
Видобування нафти: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників надійшло 348,2 тис. грн рентної плати
Протягом січня поточного року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області від платників рентної плати за видобування нафти надійшло 348,2 тис. гривень. Порівняно з січнем 2024 року надходження збільшились на 171,1 тис. грн, темп росту – 196,6 відсотків.
Нагадуємо, що метою запровадження системи управління у ДПС під час реалізації експериментального проєкту управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в ДПС є:
- підвищення рівня дотримання платниками податків податкових обов’язків із використанням підходу, що базується на оцінці податкових ризиків;
- визначення причин виникнення податкових ризиків платників податків;
- ідентифікація, аналіз та оцінювання податкових ризиків платників податків, визначення заходів впливу (способів реагування) щодо цих ризиків, які здійснюються за наявності підстав, у межах та спосіб, що визначені Податковим кодексом України та іншими актами законодавства, з урахуванням наявності фінансових, матеріально-технічних, людських та інших ресурсів ДПС для мінімізації таких податкових ризиків платників податків з огляду на їх вагомість;
- впровадження диференційованих підходів до управління податковими ризиками на основі вагомості ризику, визначеної відповідно до методики.
Переваги застосування ПРРО
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов’язані проводити такі операції через зареєстровані належним чином РРО/ПРРО.
Застосування ПРРО має для суб’єкта господарювання низку переваг, а саме – це можливість:
► підключення до ПРРО вагів;
► зменшення ціни на товари та послуги для постійних клієнтів;
► ведення обліку товарів: фіксування дати, часу та деталей розрахунків;
► формування звітності за будь-який період;
► сканування штрих-коду для отримання ціни товару з бази даних;
► фіксації форми оплати;
► підрахунку будь-яких податків та знижок.
У січні поточного року до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників надійшло понад 3,3 млрд гривень
У січні 2025 року платники Дніпропетровщини забезпечили надходження до місцевих бюджетів на понад 3,3 млрд гривень. Як повідомив в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Сергій Лисеюк, у порівнянні з відповідним періодом минулого року це майже на 458,1 млн грн, або майже на 16 відс. більше.
Керівник обласної податкової акцентував увагу, що комунікації з бізнесом дають можливість оперативно реагувати на проблеми, які виникають у платників під час здійснення господарської діяльності.
«Висловлюємо щиру вдячність відповідальному бізнесу за роботу і своєчасно сплачені податкові платежі. Наш пріоритет – відкритий діалог з платниками та допомога суб’єктам господарювання в уникненні помилок. Активно працюємо, будуємо прозорі відносини з бізнес-спільнотою», – підкреслив Сергій Лисеюк.
До уваги платників: за січень 2025 року вперше подається нова форма Податкового розрахунку
З 06 лютого 2025 діє нова форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок). Вона впроваджена наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2025 № 39 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» (зі змінами).
Розрахунок за новою формою вперше подається за січень 2025 року. Тож ДПС наголошує на необхідності, зокрема, платникам єдиного внеску уважно заповнювати Розрахунок та перевіряти його перед направленням до податкових органів.
Звертаємо увагу, що Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку не зазнав суттєвих змін. Тобто для більшості його рядків застосовуються ті самі підходи до заповнення, що і до 06.02.2025. Порядок № 4 затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованого в Міністерстві фінансів України 30.01.2015 за № 111/26556 (зі змінами).
У разі виявлення помилки у сумі нарахованого єдиного внеску, яку допущено при формуванні Розрахунку, виправлення такої помилки здійснюється платником єдиного внеску самостійно із дотриманням вимог розділу V Порядку № 4.
Також нагадуємо, що для зручності формування звітності функціонує електронний кабінет платника (https://cabinet.tax.gov.ua). Функціональність приватної частини електронного кабінету платника дозволяє формувати та направляти до податкових органів для реєстрації та обробки затверджені форми звітності, зокрема Розрахунок (форми: J0500110 – для юридичних осіб, F0500110 – для фізичних осіб).
Ефективний діалог податкової Дніпропетровщини з обласною організацією Союзу юристів України: виконання ОСББ своїх податкових зобов’язань
Сьогодні очільник Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) Сергій Лисеюк зустрівся з головою Дніпропетровської обласної організації Союзу юристів України (далі – Союз юристів) Володимиром Доном, який звернувся на комунікаційну податкову платформу ГУ ДПС.
У полі зору Союзу юристів – діяльність об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
ОСББ – це ефективний механізм для забезпечення належного утримання будинку та управління спільним майном. Але поряд із вирішенням господарських питань перед ОСББ виникають і податкові зобов’язання, які необхідно виконувати.
Правові та організаційні засади діяльності ОСББ регулюються Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Оподаткування ОСББ, як неприбуткової організації, здійснюється згідно з Податковим кодексом України (ПКУ).
Акцентовано увагу, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються винятково для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Це безпосередня вимога ПКУ.
Під час діалогу обговорили наслідки порушення статутного використання доходів ОСББ, визначені ПКУ. Якщо доходи витрачаються не на статутні цілі, то вони підлягають обов’язковому оподаткуванню та платник позбавляється контролюючим органом статусу неприбуткової організації.
Підсумовуючи зустріч, очільник податкової служби Дніпропетровщини зауважив, що податкове законодавство – універсальне та охоплює у комплексі особливості господарської діяльності неприбуткових організацій, їх податкове адміністрування, а також відповідальність недобросовісних платників.
Співпрацюємо з громадськістю для забезпечення стабільних бюджетних надходжень.
За якою формою подається уточнюючий Розрахунок та який порядок уточнення показників додатка 4ДФ до Розрахунку (в т. ч. за періоди до набрання чинності наказу МФУ від 24.01.2025 № 39)?
Міністерство фінансів України 24 січня 2025 року видало Наказ № 39, який набрав чинності 6 лютого 2025 року. Цей наказ вносить зміни до форми Податкового розрахунку та правил його заповнення і подання. Зокрема, зміни стосуються звітності про доходи фізичних осіб, податки, що з них утримуються, а також єдиний внесок. Оновлений порядок заповнення та подання Розрахунку затверджено ще в 2015 році Наказом № 4, до якого тепер внесено коригування.
Розрахунок за оновленою формою (відповідно до Наказу № 39) потрібно подати вперше за січень 2025 року.
До 10 лютого 2025 року звіт за IV квартал 2024 року подавався ще за старою формою, затвердженою Наказом № 4 (редакція від 02.03.2023 № 113).
Якщо платник податків самостійно знаходить помилки у поданому Розрахунку, він зобов’язаний подати уточнюючий розрахунок за актуальною на момент подання формою.
Коригування поданого Розрахунку можливе:
- якщо помилку виявив сам платник;
- якщо про помилку повідомив контролюючий орган.
Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за 2021 – 2024 роки вважати відповідними такі періоди:
I квартал:
1 місяць - січень (1);
2 місяць - лютий (2);
3 місяць - березень (3);
II квартал:
1 місяць - квітень (4);
2 місяць - травень (5);
3 місяць - червень (6);
III квартал:
1 місяць - липень (7);
2 місяць - серпень (8);
3 місяць - вересень (9);
IV квартал:
1 місяць - жовтень (10);
2 місяць - листопад (11);
3 місяць - грудень (12).
Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за періоди до 2021 року вважати відповідними такі періоди:
для податкових агентів:
I квартал: березень (3);
II квартал: червень (6);
III квартал: вересень (9);
IV квартал: грудень (12).
При цьому коригування здійснюється в порядку, визначеному пунктом 10 цього розділу з типом «Уточнюючий»;
для платників єдиного внеску – відповідний місяць, за який здійснюється коригування.
Розрахунок вважається поданим і прийнятим, якщо його перевірено та внесено до відповідних реєстрів. Він залишається чинним до подання наступного розрахунку за той самий звітний період.
Коригування показників та реквізитів у Розрахунку можна робити як у межах одного звітного періоду, так і за попередні періоди.
Розрахунок, поданий для виправлення помилок, має містити лише ті додатки, які безпосередньо коригуються.
Порядок заповнення «Звітного нового» та «Уточнюючого» Розрахунків однаковий. Вони формуються на основі попередніх Розрахунків і містять лише змінені реквізити або суми податку на доходи фізичних осіб і військового збору.
Також для коригування використовуються дані з повідомлень контролюючих органів про виявлені помилки.
Коригування даних у додатку 4ДФ до Розрахунку проводиться таким чином:
Розділ I «Персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору»:
- для виключення одного помилкового рядка з попередньо поданої (прийнятої) інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 10 указати «1» – на виключення рядка;
- для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи й у графі 10 указати «0» – на введення рядка;
- щоб замінити помилковий рядок, потрібно видалити помилковий рядок, заповнивши всі його графи і вказавши «1» у графі 10, а потім додати правильний рядок, заповнивши всі його графи і вказавши «0» у графі 10.
Розділ II «Зведені дані про оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею»:
- у рядках «Оподаткування процентів – виключення» та «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею – виключення» – для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації потрібно повторити всі графи помилкового рядка;
- у рядках «Оподаткування процентів» та «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею» – відобразити правильну інформацію;
- у рядку «Військовий збір» під час проведення коригування показників додатка 4ДФ до Розрахунку за минулі періоди зазначається період, відповідно за який була подана звітність, що коригується. При цьому коригування показників Розрахунку за періоди до 1 січня 2021 року у розділі I графи 5а, 5 не заповнюються. Для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Військовий збір – виключення» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Військовий збір» відобразити правильну інформацію.
Розділ ІІІ «Розгорнута інформація про бюджетні гранти»:
- для виключення одного помилкового рядка з попередньо поданої (прийнятої) інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 11 указати «1» – на виключення рядка;
- для введення або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи й у графі 11 указати «0» – на введення рядка;
- для заміни помилкового рядка потрібно видалити помилкову інформацію, а потім ввести правильну. Для цього треба заповнити два рядки: перший – для виключення помилкового, другий – для введення правильного. У першому рядку в графі 11 вказується «1», у другому – «0».
Коригування реквізитів рядка 032 «Код адміністративно-територіальної одиниці» здійснюється поданням окремих Розрахунків: один для виключення помилкових даних з додатка 4ДФ, а інший для введення правильних реквізитів рядка 032. Це робиться відповідно до підпунктів 1–3 п. 11 розділу V Порядку.
*Контакт-центр Державної податкової служби України надає консультації платникам податків, роз’яснення з питань податкового законодавства та допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із податками. Загальна кількість звернень, що надійшла у минулому році сягнула цифри 1 062 448.
Як звернутися? Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua. Особистий кабінет: Через електронний кабінет платника податків.
Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
Успішний бізнес – це чесний бізнес: допомагаємо студентам бути обізнаними у податковому законодавстві
У рамках освітніх програм, пов’язаних із податковою справою, відбулася зустріч провідних фахівців Головного управління ДПС у Дніпропетровської області (ГУ ДПС) зі студентами та викладачами факультету економіки, бізнесу та міжнародних відносин Університету митної справи та фінансів.
В онлайн форматі студентство знайомили з нововведеннями в оподаткуванні фізичних осіб – підприємців та з інформаційними ресурсами податкової служби Дніпропетровщини.
Зокрема, зосередилися на тому, що самозайнятість сьогодні найпопулярніший формат бізнесу в Україні. Розглянули правила роботи на загальній системі оподаткування, з’ясували механізми спрощеної системи. Обговорили запровадження сплати авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) платниками ПДФО, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним. Зацікавило студентів і коло платників військового збору з урахуванням податкових нововведень.
Учасникам розповіли про право платників на податкову знижку і на конкретних прикладах допомогли з’ясувати, хто та за яких умов має право на отримання такої знижки.
Ознайомили студентів із інформаційними джерелами податкової служби регіону, що створені та працюють саме задля обізнаності платників, як з питань законодавства, так і з діяльності податкової служби області. Це – субсайт «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області», сторінки «ДПС у Дніпропетровській області» у соціальній мережі Facebook та «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» на YouTube каналі. Оперативним інструментом вирішення актуальних питань для платників є комунікаційна податкова платформа ГУ ДПС. Для інформаційної підтримки платників у податковій службі Дніпропетровщини також працюють номери телефонів «гарячих ліній», за якими платники можуть отримати консультації.
Наприкінці зустрічі учасники онлайн спілкування отримали розгорнуті і доступні відповіді фахівців податкової на свої запитання.
Сплачені податки – це забезпечення своєчасних і у повному обсязі бюджетних надходжень, підтримка повноцінного функціонування економіки країни. Студентська молодь усвідомлює важливість цього процесу, цікавиться податковим законодавством, що і підтвердила сьогоднішня зустріч. Організатори навчання запевнили: співпраця між ГУ ДПС і Університетом митної справи та фінансів триватиме і надалі.
Дотримання професійної етики – один з найважливіших принципів роботи органів ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що під час виконання своїх службових повноважень працівники органів ДПС зобов’язані неухильно додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки: бути ввічливими у стосунках з громадянами та суб’єктами господарювання, будувати свої відносини з ними на основі довіри, поваги, об’єктивності, справедливості, терпимості, законності. Сервіс ДПС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників органів ДПС.
Жодне повідомлення не залишиться без уваги, адже плідна робота сервісу «Пульс» – це шлях до успішної співпраці громадян та бізнесу з органами ДПС.
Номер Контакт-центру ДПС 0800-501-007 (напрямок «5»).