Божедарівська громада
Дніпропетровська область, Кам’янський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

14 лютого – Міжнародний день поінформованості про пороки серця

Дата: 14.02.2021 16:35
Кількість переглядів: 1708

      Захворювання серцево-судинної системи різноманітні і широко поширені, вони вражають людей всіх вікових груп.

     Серед них значну частину займають пороки серця, які можуть бути як у дорослих людей, так і у новонароджених малюків.
       Діагностований порок серця на ранніх стадіях в більшості випадків виліковується повністю. Але часто проблема полягає  якраз  в діагностиці.
       Що таке порок серця?
       Пороки серця - це захворювання, викликані порушенням структури серцевих клапанів або звуженням отворів, які ними закриваються.
       Пороки серця бувають вродженими і придбаними.
       Вроджені пороки серця (ВПС) виникають внаслідок порушення внутрішньоутробного розвитку плода під впливом різних факторів, та виявляються приблизно у 1% новонароджених.   Причини можуть бути як внутрішнього характеру, так і зовнішнього: спадкові захворювання, зміни гормонального фону вагітної жінки, несприятливі екологічні фактори, інфекційні хвороби, вплив медикаментів або токсинів і багатьох інших обставин.
       Придбані пороки серця (ППС) найчастіше є наслідком перенесених захворювань: ревматизму, інфекційного ендокардиту, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, сифілісу. У молодих людей причиною набутих вад найчастіше бувають ревматизм або інфекційний ендокардит, а у людей старшого віку - атеросклероз і ішемічна хвороба серця. В результаті названих вище порушень структури клапанів або звуження отворів, виникають застій і переповнення камер серця, а це призводить до перенапруження серцевого м'яза. Поки перенапруження помірні, а організм молодий і сильний, йому вдається справлятися з перенапругою. Ця стадія хвороби називається стадією компенсації. Найчастіше на цій стадії хвороба виявляється при профілактичних оглядах або при зверненні хворого до лікаря з інших причин. Іноді пороки серця визначають тільки в військкоматах. Запаморочення, втома, посиніння носо-губного трикутника у дитини - симптоми, на які батьки часто не звертають уваги, списують на швидке зростання. Пацієнти з вадами серця головним чином страждають від ознак серцевої недостатності. Вони відчувають труднощі дихання, особливо сильно в нічний час, що пов'язано з горизонтальним положенням тіла і підвищенням тиску в судинах легенів. З тих же причин їх може турбувати нападоподібний кашель. Хворі (особливо з ВПС) дуже швидко втомлюються, навіть після зовсім незначною фізичної активності, їм постійно хочеться спати, у них паморочиться в голові, і вони навіть можуть втратити свідомість. Через збільшеної печінки пацієнт відчуває важкість або ниючі болі в правому підребер'ї. До вечора сильно набрякають ноги. Часто турбують болі, що ниють в лівій половині грудей, напади серцебиття, неприємні відчуття в грудній клітці. У пацієнтів з певними ВПС постійно виникають інфекції нижніх дихальних шляхів.
        Діагностика.
        Дані лабораторно-інструментальних методів обстежень варіабельні в залежності від конкретного пороку. Серед провідних методик можливе виділити: ЕКГ, обзорна рентгенографія серця і контрастні рентгенологічні методики, ЕХО-КГ, Доплер-ЕХО-КГ, МРТ, фонографія.
        Профілактика розвитку придбаних пороків серця.
        До заходів щодо попередження розвитку ППС відносяться профілактика ревматизму, септичних станів, сифілісу. Для цього проводиться санація інфекційних вогнищ, загартовування, підвищення тренованості організму.
         З метою контролю за активністю ревматичного процесу і компенсацією серцевої діяльності при пороках серця необхідно диспансерне спостереження у лікаря-кардіолога, рекомендовано при цьому  вести здоровий облік життя:
• уникати важких фізичних навантажень,
• раціонально харчуватися,
• нормалізувати вагу тіла,
• відмовитися від куріння і зловживання алкоголем,
• відмовитися від різких змін клімату (особливо високогірного).
         Ці прості правила дозволять запобігти прогресуванню хвороби.
         Одним із ефективним варіантом в лікуванні пороків серця є хірургічне втручання. На жаль, половина новонароджених зі складною формою ВПС вмирають в перші 28 днів. Це значно більше ніж у розвинених країнах Європи. Тому, для раннього виявлення пороків серця дитини, проведення оперативного лікування у новонародженої дитини на ранньому етапі дуже важливе якісне та  своєчасне спостереження за вагітною (УЗД та інш. обстеження). 
         

       Так за статистичними даними Дніпропетровської області за 2020 рік проведено 130 оперативних  втручань з приводу вроджених вад серця (у 2019 році – 161), з них - у 49 дітей ( у 2019 році – 139), до 1 року – 46 (у 2019 році - 35). На клапанах серця проведено 96 оперативних втручань ( у 2019 році – 160), 1 з них дитина.
          Тому будьте уважні не тільки до своїх дітей, а й до свого організму, бережіть себе!
 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь